Foreign Agency har gjort sin sista start för Travkompaniet. Stoet som leasats av stallet går nu tillbaka till Menhammar stuteri.
Visserligen gick Foreign Agency felfritt i torsdagens lopp och fick med sig en placering men vi hade hoppats på lite mer.
Under torsdagkvällen skall Foreign Agency ut på jakt för att få fler startpoäng. Det blir på Örebrotravet med Marcus Hultman i sulkyn.
Foreign Agency galopperade bort sina chanser i söndagens start och blev för första gången utan placering.
På söndag kör Lindesbergs travbana Fornaboda tävlingar där vi får se Foreign Agency som ser ut att ha en riktigt intressant uppgift.
In mot sista kurvan i måndagens lopp såg Foreign Agency ut att gå mot en säker tredjeplats, då kom galoppen.
Kontakta oss
Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö
Om travkompaniet
Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!