STOCKHOLM
Det går alltså att spela V75 två gånger om den här veckan. De två stora fyraåringsloppen Kunga- och Drottningpokalen har flyttats till torsdagen och istället får hela Åbykvällen V75-status.
Och i Kungapokalen startar Adrian Chip. Hästen som ägs till hälften av ishockeyprofilerna Kent och Peter Forsberg och i fjol blev Sveriges vinstrikaste travare med 6,6 miljoner kronor insprunget.
Lejonparten av pengarna tjänades i USA - där hästen turnerade i årgångsloppen under sommaren - samt Italien där säsongen kröntes med seger i Europas största internationella treåringslopp Orsi Mangelli.
I år är det tänkt att stjärnhästen ska få dominera på hemmaplan istället. Årets första stora test är Kungapokalen där flera av landets bästa fyraåringar slåss om förstapriset på nästan en miljon kronor. Adrian Chip vann sitt försök som storfavorit, men fick jobba oväntat hårt för segern efter en tung inledning i tredjespår.
- Jag hörde att vissa tyckte att hästen var sämre än väntat, men det förstår jag inte. Som loppet blev kört för vår del tror jag ingen annan i kullen stått pall och klarat av att vinna ändå, säger Robert Bergh som är känd för att kunna pricka toppformen på sina hästar till de största loppen.
Unik på många sätt
Adrian Chip har däremot inte fått någon extra vässning inför torsdagen.
- Nej, jag tycker inte det behövs. Försöket blev en rejäl genomkörare och eftersom han sett fin ut efteråt räknar jag med att det i sig för honom framåt i form. Hästen gick ett lugnt backjobb i måndags jag var nöjd med hur han kändes. Därmed är det klart att jag måste tro på honom.
Hästar som inlett karriären i USA och tävlat i den tuffa årgångscirkusen där blir av naturliga skäl ofta slitna och brukar sällan fortsätta starta långt upp i åldrarna. Men Bergh anar inget snart slut tävlingskarriären för Adrian Chip.
- Hästen är unik på det sätt att han inte varit det minsta sliten i sina ben någon gång. Det är en av anledningarna till att jag ser fortsatt utveckling i honom. Jag har fått många erbjudanden om att komma och kolla på hästar i USA efter de här framgångarna, men att hitta någon ny Adrian Chip är inte lätt. Han är unik på många andra sätt också och det kommer nog dröja väldigt länge innan jag får träna en sådan här häst igen.
Varnar för Amour Ami
En annan USA-import med hög kapacitet i Berghs stall är Amour Ami. Denne är två år äldre och har inte alls haft en lika lätt väg mot toppen som Adrian Chip, men visade vid några tillfällen förra året att han kan hävda sig mot de bästa. Den slaka insatsen i senaste starten gör ändå att han knappast tillhör favoriterna i Ådalspriset som är huvudnumret på Dannero i den ordinarie V75-omgången på lördag.
- Det var väldigt lös bana på Umåker och det gillar han inte alls. Jag skyller insatsen helt på det och är väldigt nöjd med hästen i övrigt eftersom han förbättrat sin teknik och travar bättre än någonsin. När vi provade i storloppen förra året hade han otrolig otur med startspåren och gjorde flera topplopp i skymundan, säger Bergh som denna gång kan glädja sig åt fina spår tre, innanför loppets förmodade favorit Citation.
- Det ser riktigt intressant ut på förhand. Som vanligt är det väl inga tipsters som tror på honom, men det gör jag och kommer att köra därefter. Hästen kan öppna snabbare än många tror och jag är inställd på att prova i ledningen.
Fler segerchanser på lördag
Robert Bergh har ytterligare fyra V75-hästar till start på Dannero dit han bara har en timmes resväg från gården utanför Sundsvall och ger följande syn på deras möjligheter:
- Simb Lucille (V75-1) har varit otroligt bra på sistone. Formen är minst lika vass som då hon var som bäst förra året. Att hon ska räcka till seger i bronsdivisionen är väl ändå lite väl mycket begärt, men vi har ett passande smygläge och jag tror att hon dyker upp bland de fyra-fem främsta i mål.
- Simb Tyrant (V75-2) har startat tätt på sistone vilket gjort att jag kunna slipa på balansen lite varje start. Senast tycker jag vi hittade rätt, travet stämde bättre än någon gång tidigare. Nu kör vi med de skor han hade då och utan att kunna motståndet tycker jag det är en häst som duger långt i sin klass.
- Mac Kindley (V75-6) blev lite uppspelt av att resa långt och övernatta i lördags. Det visade sig i loppet där han var alldeles för laddad och slösade med krafterna. Hästen har tränat väldigt bra hela vintern och gynnas av att kunna åka samma dag. Däremot tror jag inte han kan öppna lika snabbt från innerspår och är inte säker på att det går att hålla ledningen. Hur som helst ska han räknas.
- President Amok (V75-6) är lika bra som Mac Kindley de dagar han är på rätt humör. Men ibland verkar han inte vilja tävla. I träningen ser han allt bättre ut och skulle hästen ha en bra dag på lördag är han inte avsågad.
Robin Johansson