STOCKHOLM
Årets upplaga av "Italiens elitlopp" kördes i 30-graders värme i Neapel. Det höll inte den bästa klassen men ingen skugga över vinnaren. Gambling Bi svarade för en imponerande insats och vann på tiden 1.11,3. Förstapriset uppgick till 1,6 miljoner kronor.
Först tog han hem försöket och såg helt okörd ut vid målgången. Jean-Michel Bazire låg raklång under loppet och sparade krafter till finalen senare under söndagen.
Lutfi Kolgjini hade tre hästar med i försöken, men fick bara med Olimede till finalen. Olimede blev tvåa för Örjan Kihlström medan utslagna Glen Kronos blev fyra och Gift Kronos galopperade dubbelt.
Gift Kronos blev senare tvåa i Consolation då han spurtade mycket vasst efter en rejäl tappstart.
I finalen kördes Gambling Bi till ledningen ut ur första kurvan. Första 400 metrarna öppnades på 1.10,5 och första varvet travades på 1.12,8. I sista kurvan gick Ghiaccio del Nord i närkamp och pressade ledaren in på upploppet. Men Gambling Bi försvarade sig tappert hela vägen och gled ifrån till en imponerade seger.
Olimede femma
Svenske Olimede var med och körde om ledningen från början, men fick efter en bit andra par utvändigt. Olimede hade problem att följa redan 700 meter kvar, men höll ändå farten till en femteplats. Den var värd cirka 150.000 kronor.
På plats i Neapel var Solvallas sportchef Mattias Stenby. Men någon elitloppsinbjudan hade han en timme efter loppet ännu inte delat ut.
- Gambling Bi var riktigt bra men vi har inte gett honom någon inbjudan ännu. Jag måste sammanfatta läget lite med Klaus Koch först. Fabrice Souloy har ju redan två hästar med i Exploit Caf och Oiseau de Feux. Men det kan bli så att Gambling Bi blir inbjuden om de vill vara med, säger Matias Stenby.
Mycket Bazire och Souloy nu...
Apropå Fabrice Souloy så firar den franske tränaren mycket stora framgångar just nu. Förra lördagen vann hans Oiseau de Feux Finlandia-Ajo för Jean-Michel Bazire. Och under den gångna helgen hade duon framgångar på Vincennes under lördagen. Bazire och Souloy vann det franska fyraåringskriteriet med Quaro där förstapriset var 1,1 miljoner kronor.
De var även titelförsvarare i Lotterian då Exploit Caf vann förra året...
Michael Carlsson