Vinnande comeback för Johnny Takter

| 2006-12-20 11:06
STOCKHOLM

Efter tre månaders vila gjorde Johnny Takter comeback i sulkyn under tisdagskvällen.
Och det blev seger direkt.
- Det känns toppen. Nu har jag laddat batterierna och eventuell ringrost löser sig efterhand, säger Johnny Takter.
Johnny Takter vann direkt i comebacken. Foto: Lars Jakobsson.

Johnny Takter vann direkt i comebacken. Foto: Lars Jakobsson.

Efter en längre semester var Takter åter på hemmabanan Jägersro. Två lopp gav en seger då Beddinge Boy ledde från start till mål.

- Tanken är att jag ska börja köra så smått nu och koncentrera mig på det. Det får inte bli för mycket bara. Jag vill hinna med att vara hemma med familjen också, säger han.

Det har varit ett framgångsrikt år, hittills har det blivit 80 segrar och drygt sex miljoner kronor inkört.

Även om han inte synts till på banorna på sistone har Takter inte legat på latsidan.

- Oh nej, jag har följt travet noga och har full koll, säger han.

Smygstarten fortsätter under veckan. På torsdag kör han sammanlagt sju lopp på Jägersro och Åby.

- Utan att ranka chanserna inbördes tror jag att Petri Puro-tränade Commander Crowe kan vara en bra chans på Åby, säger Johnny Takter.

Åsa Elmroth

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »