Inför V75®: Form och läge talar för Mizai

| 2025-04-25 08:28

Jan Ove Olsen reser till V75® på Örebro med två formstarka hästar. - Äntligen fick Mizai ett bra spår, jag måste vara optimist, säger Hagmyrentränaren.

Kretsen kring Mizai segerdefilerar gärna igen på lördag. Foto: Lars Jakobsson/TR Bild

Kretsen kring Mizai segerdefilerar gärna igen på lördag. Foto: Lars Jakobsson/TR Bild

Jan Ove Olsen håller till på Brytte Gård som ligger strax utanför Hagmyrentravet i Hälsingland. Stallet har vuxit undan för undan och för tillfället tränar han runt 50 hästar.– Det passar bra. Vi har många unga hästar som förhoppningsvis kommer att visa framfötterna framöver. De ligger lite efter, men säsongen är lång och jag tror och hoppas på en bra höst, säger Jan Ove Olsen.Inledningen på året är Olsen inte helt nöjd med, men på slutet har det lossnat.– Nu känns det att vi är riktigt på gång. Hästarna har tävlat ganska bra, men det har varit lite för lite segrar. Jag hoppas att vi kan ändra på det framöver, hästarna känns bättre och bättre.Måste vara optimistPå lördag avgörs V75 i Örebro och Jan Ove Olsen åker dit med en formstark duo.– Jag trodde inte att det var sant när 1 Mizai (V75-3) fick ett bra spår. Jag vet inte när det hände senast, det har känts som en evighet. Det är så jämnt på V75 och positionerna avgör väldigt mycket som alla vet. Lottas man till ett dåligt spår är det väldigt svårt att vinna. Nu hade vi turen med oss och då måste jag vara optimistisk.Mizai har gjort två lopp i år, nöjd?– Absolut, han har svarat för två bra insatser. Hästen känns bara bättre och bättre och närmar sig den absoluta toppformen.Mizai är startsnabb, vill du se honom i ledningen?– Det är upp till Mats (E Djuse reds anm.) Han har kört hästen många gånger och är alltid påläst på hur bra konkurrenterna är för dagen. Jag litar helt på honom, men jag skulle tro att han är lite sugen att testa i spets om han lyckas hålla ledningen.Ändrar du något?Vi går all-in, senast tävlade han med halvstängt huvudlag, nu hänger jag på ett helstängt. Sedan blir det amerikansk vagn igen, senast tävlade han med en vanlig när det var voltstart, barfota som vanligt.Siktar på StochampionatetLika optimistisk är han inte vad det gäller chansen med 5 Panerais (V75-4) trots bra form.– Jag är mycket nöjd med hur hon har inlett säsongen, det lovar mera, helt klart. Hon har aldrig mött så här tufft motstånd som nu. Det är en häst jag gillar. Hon är stark och har en härlig moral. Jag siktar på att vara med i Stochampionatet med henne och hon behöver möta tuffare konkurrenter för att utvecklas.Är hon startsnabb?– Nej, inte ännu i alla fall, hon är medelsnabb.Blir du överraskad om hon vinner?– Lite, det måste jag erkänna även om hästen är bra och i full form. Jag hoppas hon kan ta några kliv till genom att matchas lite tufft och vi får tillbaka det senare.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »