Inför V75®: Trivs på nya hemmaplan

| 2025-03-04 09:37

Rekordsiffror i fjol. Ännu högre mål i år. Kevin Oscarsson har laddat inför lördagens V75® på sin nya hemmabana. - Stallet fick ett väldigt lyft när vi kom hit och målet är att vara med på V75 så mycket vi kan, så det är klart att vi siktat mot den här tävlingsdagen, säger hemmatränaren inför lördagens omgång på Axevalla.

Malin Albinsson/TR Bild

Malin Albinsson/TR Bild

Det har gått ett halvår sedan Kevin Oscarsson flyttade sin verksamhet från Blädingeås i Småland till Axevalla utanför Skara i Västergötland.
Ett beslut som redan har burit frukt.
Jämför man resultaten 2023 mot 2024 så mer än fyrdubblades inkörda pengar.
– Jag var väldigt nöjd med fjolåret. Vi hade en bra start på säsongen i förra stallet och en bra avslutning i det nya. Sammantaget tycker jag att allt fick ett väldigt lyft när vi flyttade till Axevalla, säger Kevin Oscarsson.
Den största förändringen kanske kom på det personliga planet för tvåbarnspappan och nyblivne 30-åringen - som plötsligt fick en hel gård att ansvara för när föräldrarna Susanne och Jim bestämde sig för att åter prova lyckan i USA förra vintern.
Ett ansvar han slipper som inhyrd kring träningsanläggningarna runt Axevalla.
- Det är stor skillnad. Tidigare var det ett pussel att sköta en gård med en träningsrörelse, köra lopp och samtidigt sköta träningsbanorna. Ofta kom man hem från tävlingarna sent på kvällen och satte sig direkt i traktorn. Det blev långa nätter och ibland var det jobbigt att hinna med allt, särskilt med två små barn hemma. Nu känner jag mig mer utvilad och kan lägga energin där den behövs. Spendera hela dagen i stallet, vara delaktig i träningen på ett annat sätt och verkligen fokusera på varje detalj. Det har blivit en stor förändring för mig personligen, som jag hoppas och tror kommer att visa sig i resultaten framöver.
Flytten har även inneburit en förändring gällande träningsupplägg.
– Det var jättefina förutsättningar att träna på Blädingeås också, men annorlunda mot hur det är här. Tidigare körde vi mycket tryckvagn och distansheat på rundbanan. När vi kom hit fortsatte jag det konceptet, men resultatet blev inte lika bra. Det är annorlunda här och man har fått anpassa sig. Nu tränar vi huvudsakligen på två banor, en 1 100-metersbana utan dosering som är tänkt som en unghästbana. Där kör vi intervaller, men längre intervaller än vi gjorde tidigare. Sedan har vi en jättefin sandbana.
Hur är det att träna på sandbanan?
- Jag hade inte så mycket erfarenhet av att träna i djupsand, enda gången jag testat var under min tid hos Johan Untersteiner. Men det var en bana som skiljer sig från den här. Dessutom är sanden ett ”levande material” som kan variera från dag till dag. Jag tycker att jag lärt mig mycket under det här halvåret, och att jag lär mig hela tiden. Man kan säga att sanden har fått ersätta tryckvagnen när det kommer till att träna upp styrka och jag tycker att det är väldigt roligt och stimulerande att få träna på ett nytt sätt. Det märks också på hästarna att de utvecklas och trivs i den nya miljön, berättar Kevin Oscarsson

”Ännu vassare på lördag”
I fjol landade stallets resultat strax under tre miljoner kronor, något som Oscarsson med 55 hästar på träningslistan räknar med att toppa i år.
- Det är målet, att förbättra alla siffror. Jag tycker att vi flyttade fram positionerna mycket i fjol, vi tävlade betydligt mer på V75 och var även med och högg i några av årgångsloppen. Det är där jag hoppas att vi kan förbättra oss ännu mer, tävla ännu mer på lördagarna samt i de större loppen för tre- och fyraåringar. Jag har fina hästar som kommer underifrån och fantastisk personal som verkligen lever för det här, så det ser väldigt lovande ut.
Vad gäller lördagen plockar Oscarsson ut tre hästar från det egna stallet och har dessutom två spännande lånestyrningar.
Först ut är 1 Urban Africa (V75-1) som kanske är den som har minst chans på förhand.
- Han gör det godkänt mest hela tiden, men har inte riktigt kommit upp till den nivå som han har kapacitet för. Vi jobbar mot det, men just nu är han väl ingen häst som vinner på V75. Vi rycker bakskorna på lördag, det gör honom lite vassare, och försöker smyga med till fina pengar.
10 Lejonkungen (V75-4) fick ett riktigt genombrott i december då han radade upp tre raka segrar.
- Han fick en riktig kick av att flytta upp hit och det märktes tidigt att han tog åt sig den nya träningen på ett annat sätt. Så jag var inte förvånad när det lossnade för honom på banan också. Han känns fortsatt fin och förutsättningarna med lång distans och voltstart är mer passande än han haft i de senaste starterna. Jag tror att han trampar iväg snabbt och sedan är det upp till kusken (Carl Johan Jepson) att bestämma taktiken. Det är en häst som tål att göra del själv om så krävs och jag hoppas att han kan vara med och göra upp om det. Vi ska testa att ta av honom framskorna för första gången, han har ett stort steg så jag tror att det ska vara positivt.
Ett annat formkort är 11 Super Frasse (V75-5) som avslutade strålande till andrapriset i lördags.
- Jag var verkligen jättenöjd, det var helt klart ett steg åt rätt håll. Och extra nöjd var jag eftersom hästen inte hade startat på fyra veckor inför det och bara rullat på med vanliga rutinjobb däremellan. Det visar att vårt träningskoncept håller hög nivå och är något jag kan ta till mig för framtiden. Normalt sett borde hästen vara ännu vassare på lördag, men jag kan inte begära det utan är fullt nöjd om han kan prestera på samma nivå en gång till.
- Däremot är uppgiften lite svårare den här gången med ett sämre startspår och kortare distans. I lördags gick han sista 600 i spåren och han kan nog tåla att gå lite längre än så, men för att segerstrida krävs att vi får hjälp av hårt tempo första halvan av loppet.

”Få hästar som kan springa så fort”
Den första av de två lånestyrningarna är Dick Robertssons 7 Be My Baby (V75-6) som utgick felfri i lördags.
- Vi glömmer det loppet, allting blev fel. Hon fick punktering och blev hängande i spåren, så jag fick backa sist och då var det kört. Det jag tar med mig var att hästen kändes fin, så formen är det ingen fara med.
Nu handlar det om bilstart, något som Be My Baby hanterar bättre än de flesta. Faktum är att hon aldrig missat ledningen på nio starter bakom vingen. Och med tanke på att hästen tagit karriärens samtliga segrar från ledningen och nu för första gången ska tävla över sprinterdistans borde distansen vara given.
Eller?
- Hon är väldigt kvick bakom bilen, det är hon. Men nu har hon kommit upp i klass och möter snabbare hästar som dessutom tävlar utan skor, och de har nog vässat ordentligt också, så det är inte givet att vi spetsar även om jag laddar. Jag måste prata med Dick och höra hon tränat i veckan innan jag börjar fundera över taktiken. Visst skulle det vara intressant att prova i spets, men det är för tidigt att spekulera kring det redan nu.
Sist, men inte minst, sitter Oscarsson upp bakom Stefan P Petterssons speedkula 2 Joe Dalton (V75-7) som han körde till seger i en visslande avslutning senast.
- Det är otroligt häftigt att köra honom, för det är få hästar som kan springa så fort en kort bit. Sedan har han sina sidor, men senast var han hundraprocentig och kändes verkligen jättefin. Det enda lilla var att han var lite väl pigg bakom bilen, det var därför jag var tvungen att ta det lugnt första biten. Skulle han vara mer avslappnad kanske vi kan köra mer från början den här gången, men annars tar jag gärna ett liknande avvaktande upplägg. Fungerar han lika fint som senast så är han snabb nog att fälla även ett sådant här gäng om det klaffar med positionerna.
Vem ser du som din bästa segerchans på lördag?
- Som kusk är det Joe Dalton och som tränare Lejonkungen. Men man ska inte glömma Super Frasse eller Be My Baby heller, säger Kevin Oscarsson.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »