Inför GS75® (jackpot): ”Alla tre ska ses med chans”

| 2025-02-21 09:20

Jan Ove Olsen tar turen till Romme på söndag som arrangerar GS75®. – Mina tre hästar är så pass bra att alla ska ses med chans, säger Hagmyrentränaren.

Jan Ove Olsen startar tre hästar på GS75 på söndag och är optimist. Foto: Lena Emmoth, TR Bild

Jan Ove Olsen startar tre hästar på GS75 på söndag och är optimist. Foto: Lena Emmoth, TR Bild

Förra söndagen avgjordes GS75® i Eskilstuna och uppgiften att finna alla sju rätt blev inte speciellt svår. Det blev ingen utdelning på fem rätt, därmed kan en ensam vinnare kamma hem 4,3 miljoner kronor kommande söndag då tävlingarna avgörs på Romme.
Jan Ove Olsen håller till på Brytte Gård som inhandlades för sju år sedan och ligger bara ett stenkast från Hagmyrens travbana. I stallet finns en mix med ungt och lite äldre, både varm- och kallblod.
– Det ser riktigt bra ut. Vi har flera fina treåringar, även tvååringarna ser bra ut, det är kul att gå till stallet på morgonen.
Hur står det till med stallets stjärnor Mizai och Gargamel?
– Bra. Mizai var inte frisk i senaste starten och fick ta igen sig. Han har fått träna på rejält efter nyår och vi siktar på årsdebut i mitten av mars. Gargamel tränar mycket bra och ska snart gå sitt första banjobb. Det känns att han har utvecklats och vi siktar på det svenska och norska derbyt. Han visade förra året att han är topp fem i kullen.

Riktigt nöjd
På söndag reser han till Romme med en formstark trio.
– Jag åker dit med tre segerchanser, alla kan vinna, men det kan bli tre nollor också, trav är trav.
Först ut är 5 Quarter Tile (GS75-1) som hunnit bli sju år och bara har gjort 21 starter. Av dessa har han vunnit sju och nu har han ett lopp i kroppen efter 15 månaders uppehåll från tävlingsbanan.
– Det är en riktigt bra häst i grunden. Tyvärr åkte han på en senskada och det har tagit tid. Nu har han ett kval och ett lopp i kroppen och blir bara bättre och bättre. Mats E Djuse körde Quartel Tile i loppet senast och var riktigt nöjd med hur hästen kändes och jag stod vid sidan och tyckte också att det såg mycket bra ut.
Hur har Quarter Tile tagit loppet?
– Bra, han känns smidig och fin. Han kommer att gå framåt en hel del till den här starten.
Spår fem i voltstart, oroar det?
Nej, det är en klok och förnuftig häst och jag skulle bli väldigt överraskad om han galopperar.

Fin comeback
2 Ängsmodde (GS75-2) svarade också för en fin comeback efter några månaders frånvaro.
– Han mötte bra hästar och fick ett lite försiktigt lopp och inte riktigt fritt till slut. Han hade lite krafter kvar och kändes fin. Han var mycket tränad innan utan att vara vässad och även Ängsmodde kommer att gå framåt en hel del till den här starten.
Sist ut är 3 Basisten (GS75-6) som sällan eller aldrig gör ett dåligt lopp.
– Nej, han är säker. Han har tjänat en halv miljon kronor sedan han kom till oss och kommit snabbt upp i klasserna. Jag har medvetet kört lite på chans med honom för att han inte ska gå sig tom varje gång. Det är en häst med en del humör, han är bara åtta år och vi hoppas han kan tävla länge. Han är snabb från start och jag siktar på ett rygglopp igen.
Vem är bästa chansen?
– Svårt, jag säger Quarter Tile. Han känns väldigt fin och har förhoppningsvis en hel del att hämta framöver om han bara får vara frisk.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »