Mikael Hedström från Hedesunda har tränat hästar på amatörbasis sedan 2007 och slog redan första året till med en seger i travets elitserie.
About A Boy blev ett lyckoköp från Stefan Melander som sprang in nästan 600 000 kronor. I juli 2007 vann hästen V75 med Torbjörn Jansson på Hagmyren till 33 gånger pengarna.
Sedan dröjde det 16 år till nästa stora triumf. I somras vann då femåriga stoet Brioche klass II-loppet i Gävle och var bara bäst med Örjan Kihlström i vagnen.
Brioche hade bara vunnit ett lopp före skrällseger i V75. En dag att minnas.
Efter loppet stimmade Mikael runt på banan med barnen Gustav och Cecilia och sambon Johanna.
– Båda barnen kör ponnylopp och vi har fyra ponnys och två varmblod på gården. Så man kan nog kalla oss en hästfamilj. Det var riktigt roligt naturligtvis. Men det blir nog svårt med någon fortsättning. Man vet hur tufft det är att räcka mot de bästa, säger Mikael Hedström.
Inför säsongen 2025 har Hedström bytt licensbana från Gävle till Romme. I övrigt är allt som vanligt. Familjen bor kvar i byn Hedesunda och stoet Brioche är stallets enda starthäst.
Efter storsegern i Gävle i somras blev det ytterligare en triumf tätt in på i starten efter med Amanda Sjökvist i sulkyn. I ett amatörlopp med 60 000 i förstapris avgjorde stoet från utvändigt ledaren sista 600 meterna.
I finalen på Solvalla i oktober körde Ulf Ohlsson. Brioche var riktigt bra med från innerspåret den gången och satt fast över mål bakom ledarhästen.
Innerspår med Djuse
Med årsdebuten överstökad i förra veckan blir det nu start i söndagens Grand Slam 75 i Eskilstuna. Det handlar om ett lopp för ston som går som den fjärde avdelningen.
Återigen blev Brioche lottad till innerspåret bakom bilen. I sulkyn sitter ständigt hete Magnus A Djuse som kör stoet för första gången. Brioche var Djuses förstaval.
– Jag bara satte upp honom som kusk och vi är nöjda så klart att han kör. Djuse var med i loppet hon vann i somras och kanske gillade henne, funderar Hedström, timmerbilschaufför till professionen.
Stark 13-oddsare
Brioche har styrkan som främsta vapen. Örjan Kihlström körde till segern i V75 och hade bekantat sig med stoet i starten före och kände att hästen var i form.
I Gävle körde Kihlström fram i dödens efter 600 meter och blev avlöst efter en bit
Familjehästen från Hedesunda avslutade sedan bra när hon fick attackera på upploppet. En 13-oddsare i toton.
Tränare Hedström är en försiktig general och hade inte tagit in luft innan loppet i somras.
– Att vinna på V75 är svårt. Första gången med About A Boy var rolig men den med Brioche var nog ännu roligare. Hon hade haft lite otur innan där och var bättre än raden. Det var inte det blodigaste motståndet heller. Hon hade ju mött bra hästar och gjort det bra även innan. Men jag kunde inte tro på seger. Men så här i efterhand var det väl inte jätteöverraskande ändå att det kunde gå vägen.
Brioche har årsdebuten avklarad och du är nöjd med både läge och kusk. Har du studerat motståndet?
– Nej, jag har inte en aning om vad hon möter för hästar och jag är överhuvudtaget dålig på att det här med att tippa. De säger att innerspåret inte är så bra på Eskilstuna men läget har jag inga synpunkter på. Det är ju alltid bra med innerspår tycker jag. Hon borde även vara lite bättre nu med ett lopp i kroppen.
Åtta starter blev det från juni i somras då hon tog sina kliv framåt, samtliga helt utan skor på hovarna. Är det en nackdel för henne att hon inte kan gå barfota på söndag?
– Det var Ulf Ohlsson som sa att det skulle ge bra effekt utan skor. Visst, hon gick bra – men klarar skor också. Så jag vet inte så noga. Hästen är mer stark än snabb och utvecklades ju mycket i fjol. Det handlar om världens snällaste häst. Lättkörd och okomplicerad och hon brukar inte vara så känslig heller. Men tippa får andra göra. Hon känns bra i alla fall.