Benny Haag comebackar i trav-tv

| 2009-06-11 15:17
Ett lättsamt program för en bredare publik.
Där har ni tanken med travets sommarsatsning i TV4.
- Det var sju år sedan jag gjorde något med trav så det ska bli jäkligt skoj att prova igen, säger skådespelaren Benny Haag om sin comeback i trav-tv.
Vinnare V64 i TV4 i sommar. Personerna i rutan blir frv. Erik Adielsson, Louise Medelberg, Benny Haag. Bakom hästen programledaren Viktor Åkerblom. Foto: Thomas Blomqvist

Vinnare V64 i TV4 i sommar. Personerna i rutan blir frv. Erik Adielsson, Louise Medelberg, Benny Haag. Bakom hästen programledaren Viktor Åkerblom. Foto: Thomas Blomqvist

STOCKHOLM

Onsdag 17 juni blir det premiär för det direktsända programmet Vinnare V64 som ska rulla under nio onsdagar i sommar. Kanalen är TV4 och starttiden 22.40.

V64-loppen refereras av Patric Skoglund men sänds alltså i efterhand i magasinsform där en panel ska diskutera och analysera det som hänt under kvällen.

Programledare blir Viktor Åkerblom som får sällskap av en panel bestående av kusken Erik Adielsson, montéryttaren och kusken Louise Medelberg och skådespelaren Benny Haag.

Benny Haag jobbade på Dramaten då det begav sig förra gången. Nu är han sin egen och jobbar som skådespelare, föreläsare, producent och författare.

Tillsammans med Sven Melander var han med om att skapa tv-historia då travets onsdagsprogram i TV4 var lite mera underhållning och spex än det är i dag.

Programmen blev mycket omdebatterade. Underhållning och humor tyckte många. Samtidigt menade kritikerna att travet inte togs på allvar med Sven och Bennys sätt att tippa och kommentera loppen.

Summa summarum: Aldrig har travets onsdagsprogram lockat fler tittare.

- De stora djupgående analyserna är väl inte riktigt min avdelning den här gången heller, det får Erik Adielsson ta hand om. Jag vill bidra med mitt och kanske hitta lite udda vinklar, säger Benny Haag som har travet som en av sina hobbies.

- Jag försöker alltid se V75-sändningarna och även någon travdag på tv mitt i veckan så där. Dagens dubbel är min grej.

Lycka och välgång

Det direktsända V64 Direkt fortsätter som vanligt i kanalen TV4 Sport, klockan 19.00-21.30. Sommarsatsningen i TV4 går senare på kvällen, en halvtimme med Benny Haag och gänget.

Vad säger han om krönikörerna och tyckarna som sablade ner hans insatser i rutan förra gången? Svaret blir pillemariskt. Väldigt Haagskt.

- Ahh, det där var sju år sedan och mycket har hänt sedan dess. Jag önskar alla som skrev om Sven och mig ett långt och lyckligt liv.

Mikael Wikner

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »